2025. 04. 23. szerda - Béla, Vojtech
Keresés
FRISS

Elménkben zakatol a Monoton

Egy tehetségkutatót nézve semmi sem káprázatosabb annál, mint amikor az ember a zsigereiben érzi, hogy valakit igazán támogatni szeretne, hogy valakinek igazán drukkolni akar. Különösképp igaz ez akkor, ha az egyik legmérvadóbb könnyűzenei műsorsorozat legjobbjai között hazai arcokra lesz figyelmes. A Dal idei első válogatójában a szlovákiai magyar zenei színteret képviselő előadók közül az egyik a dunaszerdahelyi Storyum zenekar volt. Az együttes „Monoton” című alkotásának köszönhetően a szimfonikus elektro-metál egyedi hangzás- és szövegvilágában merülhetett el a közönség. A dal születéséről, az élő műsor legjelentősebb pillanatairól, s a formáció további terveiről Kiss Matyival, a Storyum billentyűsével és vokalistájával beszélgettem.

 

Mióta fontolgattátok, hogy jelentkeztek A Dal című műsorba?


A zenekaron belül már jó párszor elgondolkodtunk rajta, hogy miképp tudnánk az üzenetünket a zenénken keresztül minél szélesebb körhöz eljuttatni. Egy beszélgetés során felmerült a különböző tehetségkutatókba való jelentkezés ötlete, ahol menedzserünk, Almási Igor javasolta A Dal című műsort. Úgy gondoljuk, hogy A Dal kiemelkedik a jelenlegi magyar könnyűzenei tehetségkutató műsorok közül, mivel sikerült megőriznie a hitelességét és a minőségi integritását. Nagy szerencsénkre a jelentkezési határidő előtt pár nappal még be tudtuk nyújtani a Monoton című szerzeményünket.


Egy fiókban lapuló számról volt szó, esetleg egy teljesen új szerzemény született?


A dal kezdeti formája Joe, a zenekar gitárosa és dalszerzője fiókjában lapult már egy ideje. Elmondása szerint számtalan átdolgozás után sem forrott teljesen ki, valami hiányzott. A szikra akkor jött, amikor Klári, a zenekar fő vokalistája írt egy szöveget, ami nagyszerűen rezonált a zene hangulatával. Miután a zenekar többi tagja segített a hangszerelést tökéletesíteni, a fellépéseken is helyet kapott a szerzemény. 

2.jpg

Mitől különleges a Monoton, miben hordozza egyediségét?


Különlegessége főleg a hangszerelésében leledzik. A megszokott szimfonikus elemek mellett dominálnak az elektronikus, generált hangok, amelyek sokkal inkább indusztriális hangulatot adnak a dalnak. A szöveg nagyban elősegíti a dal lüktetését, a refrén sorai éneklésre és mozgásra buzdítanak, ami az ügyes szóhasználatnak köszönhető.  Ha a leírtakat vegyítjük néhány metálos riffel és megfűszerezzük dallamos énekekkel, meg is kapjuk a Monoton esszenciáját.


A beválogatás után pedig...


Nagyon mozgalmas heteink voltak. Már az első látogatásnál az MTVA stúdiójában közölték velünk, hogy mi vár ránk, és egyeztettük a dátumokat. Volt itt közös klip, imagefilm, werkfilm, kamerapróba, főpróba, fotózás és persze egy csomó interjú. A forgatások során a stáb profi hozzáállást és precizitást tanúsított, sosem engedték el a kezünket, és minden állomáson az előadók egyediségét szerették volna megragadni. Ha egy kicsit megterhelő is volt számunkra a fel-alá rohangálás, mindenért kárpótolt az izgalom, amit a verseny hétvégéjén éltünk meg. Ezt a pár napot Budapesten töltöttük a csapattal, és hatalmas mosollyal az arcunkon éltünk meg minden egyes híráradatot, ahol a Storyum és a Monoton volt a téma. Mondhatni, aktuálissá váltak számunkra az ikonikus sorok: „Majd rólad szólnak a hírek, veled van tele a sajtó…”

3.jpg

Mennyire volt mérvadó az elképzelésetek a hangszereléssel kapcsolatos kérdésekben? A vizualitást, showelemeket és koreográfiát illetően mennyire vontak be titeket a folyamatba?


Nagy pozitívumként éltük meg, hogy a stáb a zenekar igényeit komolyan vette. A showelemektől kezdve, a kamerák állásáig mindenbe volt beleszólásunk, és ha valamit nem is lehetett a leírtak alapján kivitelezni, a stáb segített alternatívát találni. A vizualitás színei, illetve koncepciója nagyon el volt találva, a mozgó fogaskerekek és a neonszínek egyvelege a zenekar fiktív városába, Neon Citybe kalauzolta a nézőket, míg a koreográfia robotos, olykor zombiszerű mozgással nyomatékosította a dal üzenetét. Számomra a legnagyobb élmény a pirotechnika volt, ami a breakdown-nál adott hatalmas löketet, szinte forrott az emberek vére a színpadon.


Éreztétek, hogy az általatok képviselt és szeretett zsáner plusz kihívásokat hozna magával?


Nem éreztük hátránynak, hogy ezzel a stílussal indultunk a műsorban, és végig magabiztosak voltunk az esélyeinket illetően. Ha visszatekintünk 2018-ra, az AWS zenekar a nálunk keményebb modern metál műfajjal nyerte meg A Dalt, majd az Eurovízió hatására tett szert hatalmas hírnévre a metálközösségen belül. A rock/metal műfajnál maradva a finn Lordi 2006-ban az első helyen végzett az Eurovízión, és a mai napig slágerként jegyzi bármelyik rádió a Hard Rock Hallelujah-t. Ezeken a példákon jól észlelhető, hogy a zene minősége stílustól független, és nem feltétlenül kell egy dalnak sodródni a trendekkel, hogy elnyerje a közönség szeretetét.

4.jpg

Hogyan hatott rátok a zsűri értékelése, miként fogadtátok az eredményt?


Úgy gondolom, hogy a zsűri véleménye és értékelése a produkciónkra teljesen korrekt és jogos volt. Megtisztelve éreztük magunkat, hogy a szakma nagyjaitól kaphattunk építő jellegű kritikát és dicséretet. Nagy mosolyt csalt az arcunkra, amikor Szandi közölte velünk, hogy nem hagyjuk nyugodni őt esténként a dalunkkal a fülbemászó refrén miatt. Miután az eredményhirdetés megtörtént, és a szállásra visszaértünk, majdnem reggelig fejtegettük a témát. Alapjáraton nem bánkódtunk a kiesés miatt, büszkék voltunk arra, hogy a nézők egy teljesen élő produkciónak lehettek fül- és szemtanúi, és a zenekar saját szerzeményével voltunk képesek ezreket megszólítani.


Mi újat hozott az életetekbe ez az élmény, s mi a következő lépés?


Megmutatta, milyen profi körülmények uralkodnak egy nagyobb produkciós értékkel bíró műsorban, mik zajlanak a színfalak mögött, és milyen a TV-ben való élő szereplés varázsa. Megmutathattuk, hogy kemény munkával, kellő eltökéltséggel és alázattal akár egy feltörekvő zenekar is képes több száz jelentkező közül is kitűnni, ezáltal pedig ezrek előtt bizonyítani. Már a műsorba való jelentkezésünk előtt is nagy terveink voltak erre az évre. Ha minden jól megy, egy tizenhat állomásos turnésorozat vár ránk három különböző zenekarral, ezen kívül készülünk új dalokkal és klipekkel, így mindenképp érdemes lesz minket követni! Innen is hatalmas köszönet azoknak, akik támogatnak és szeretnek minket. Annyit tudunk üzenni, hogy biztosan nem állunk le, robogunk tovább ameddig csak lehet! Ne feledjétek, ha a világ kihűl, bennetek ott ég a láng.

5.jpg

fotó: Storyum archívuma